EEG Biofeedback jako metoda terapeutyczna
EEG Biofeedback – skuteczna bezpieczna i przyjemna metoda terapeutyczna usprawniająca funkcjonowanie naszego mózgu
W wyniku terapii poprawiają się różne funkcje mózgu u około 60-90% osób w zależności od stopnia zaburzeń, wieku, ogólnych możliwości układu nerwowego, czy poziomu aktywności pacjenta w czasie treningów (im lepiej się stara, tym więcej się uczy).
Pozytywne skutki neuroregulacji, jaka dokonuje się w wyniku terapii, przy niektórych typach zaburzeń, utrzymują się nawet 10 lat od jej zakończenia. Treningi zawsze przyspieszają dojrzewanie zapisu EEG i modulują poziom bioelektrycznej aktywacji mózgu, uczą samokontroli i dyscypliny wewnętrznej.
Profesjonalnie przeprowadzona terapia EEG Biofeedback jest bezpieczna i pozbawiona skutków ubocznych. Np w przypadku ADHD leczonego farmakologicznie u 20-50% pacjentów skutkiem ubocznym działania leku są bóle, nudności, alergie, obniżenie apetytu, bezsenność, problemy sercowo-naczyniowe i inne. Po zakończeniu lekoterapii niektóre objawy ADHD wracaja już po 3 miesiącach, natomiast porównawcze testy przeprowadzone po 5-10 latach (Lubarowie) u pacjentów z ADHD, którzy poddali się terapii EEG Biofeedback wykazały znaczącą redukcję szeregu zachowań takich jak: stały niepokój ruchowy, frustracja, impulsywność, nadpobudliwość, zaburzenia nastroju, brak uwagi, niedokończanie zadań, przy czym najlepsze zmiany uzyskano w zakresie polepszenia wyników w nauce.
Trening EEG Biofeedback jest przyjazny i nastawiony na sukces, w którym otrzymuje się nagrody wyłącznie za samodzielne osiągnięcia. Ma atrakcyjną formę gry komputerowej, tak bardzo ulubionej przez dzieci, a niezwykłości dodaje fakt, że grę prowadzi się wyłącznie za pomocą myśli. Dużym walorem Biofeedbacku jest to, że ćwiczenia mają charakter pozasłowny i są łatwe do wykonania przez każdego, niezależnie od wieku. Jest to szczególnie istotne u małych dzieci, u osób z zaburzoną mową, przy upośledzeniach umysłowych, czy u pacjentów po udarach mózgu, którzy utracili funkcję mowy. Co prawda terapeuta nadaje słowne komunikaty osobie trenującej, ale nie posługuje się ona jezykiem w czasie sesji. Same komunikaty mają prostą formę i są bardzo zrozumiałe np. jedź szybko środkiem toru wyścigowego, leć szybko po orbicie okołoziemskiej, prowadź robota tak, by szedł jak najszybciej z podniesioną głową, prowadź piłeczkę jak najwyżej po prawej stronie, itd. W przypadku dzieci, które mają problemy z rozpoznawaniem stron, właściwą stronę można wskazać bezpośrednio na ekranie monitora.